Əməkdar artist Aygün Bəylər son mənzilə yola salınıb
Xəbər verdiyimiz kimi, tanınmış müğənni, Əməkdar artist Aygün Bəylər 6 yanvar 2024-cü il tarixində uzun sürən ağır xəstəliklə bağlı müayinə üçün getdiyi Türkiyənin Ankara şəhərində vəfat edib.
Yanvarın 8-də Səttar Bəhlulzadə adına Mədəniyyət evində sənətkarla vida mərasimi keçirilib.
Tabutun önünə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın adından əklil qoyulub.
Mərasimdə mədəniyyət nazirinin müavinləri Murad Hüseynov, Səadət Yusifova, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Vida mərasimindən sonra müğənninin cənazəsi Suraxanı qəbiristanlığında torpağa tapşırılıb.
Xatırladaq ki, Aygün Aydın qızı Hümbətova (Aygün Bəylər) 22 avqust 1975-ci ildə Bakıda anadan olub.
1988-ci ildə yeni yaradılan Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasına solist olaraq qəbul edilib. 1995-ci ildə Şövkət Ələkbərova adına musiqi kollektivini yaradaraq geniş konsert fəaliyyətinə başlayıb.
Aygün Bəylər 1998-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) Xanəndəlik fakültəsinə daxil olub. Burada Arif Babayev, İslam Rzayev, Ağaxan Abdullayev və başqa görkəmli sənətkarlardan muğamın incəliklərini öyrənib.
2005-ci ildə Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində ənənəvi keçirilən “Şərq təranələri” beynəlxalq musiqi festivalında folk-muğam triosunun müşayiəti ilə çıxış edən Aygün Bəylər Azərbaycan muğam məktəbini uğurla təmsil edərək birinci mükafata layiq görülüb.
Müğənni 2005 – 2010-cu illərdə Fransa, İspaniya, Mərakeş, ABŞ, İngiltərə, Rusiya, Türkiyə, Yunanıstan, Almaniya, Cənubi Koreya, İsveç, Danimarka və s. ölkələrdə konsert proqramları ilə çıxış edib.

As reported earlier, the well-known singer and honored artist Aygun Baylar passed away on January 6, 2024, in Ankara, Turkiye, where she traveled for medical examinations due to a long and serious illness.
A farewell ceremony for the artist took place on January 8 at the House of Culture, named after Sattar Bahlulzadeh.
A wreath was placed in front of the coffin on behalf of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva.
Deputy Ministers of Culture Murad Huseynov and Saadat Yusifova, cultural and artistic figures, public representatives, and other guests attended the ceremony.
After the farewell ceremony, the singer's body was laid to rest in the Surakhani cemetery.
It is worth noting that Aygun Aydın gizi Humbatova (Aygun Baylar) was born in Baku on August 22, 1975.
In 1988, she was accepted as a soloist by the newly established Azerbaijan State Children's Philharmonic. In 1995, she founded a musical band named after Shovkat Alakbarova and started a wide concert activity.
In 1998, Aygun Baylar enrolled in the Faculty of Music at the Azerbaijan State Conservatory (now Baku Music Academy). Here she learned the complexities of mugham from Arif Babayev, Islam Rzayev, Agakhan Abdullayev, and other prominent artists.
In 2002, she was awarded the honorary title of "Honored Artist of the Republic of Azerbaijan.".
In 2005, Aygun Baylar successfully represented the Azerbaijani Mugham school, earning the first prize at the "Oriental Songs" international music festival traditionally held in the city of Samarkand, Uzbekistan, where she was accompanied by a folk-mugham trio.
From 2005 to 2010, she performed concert programs in various countries, including France, Spain, Morocco, the USA, England, Russia, Turkey, Greece, Germany, South Korea, Sweden, Denmark, etc.