Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində keçirilən V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalı mayın 14-də başa çatıb.
Şuşa şəhərinin 270 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə elan edilən “Şuşa İli”ndə keçirilən V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalı Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu tərəfindən təşkil olunmuşdur.
Festivalın bağlanış konsertində Ankara Türk Dünyası Musiqisi və Xalq Rəqsləri Ansamblı, “Melitassi” Folklor Rəqs Ansamblı (Gürcüstan) və Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı milli musiqi sədaları altında çıxış ediblər.
Üç gün davam edən sayca beşinci festival çərçivəsində milli rəqs, muğam sənəti təqdim olunub, ölkəmizin müxtəlif regionlarını və milli azlıqları təmsil edən folklor kollektivlərinin konsertləri keçirilib, Azərbaycan xanəndələrinin müxtəlif illərdə Şuşada lentə alınmış ifalarından ibarət videoçarxlar nümayiş etdirilib, klassik musiqi əsərləri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Azərbaycan Ordusu Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarımızı azad etməyə və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməyə müvəffəq oldu. Hazırda işğaldan azad olunan ərazilərdə böyük quruculuq layihələri həyata keçirilməkdədir. Bu layihələr azad olunan ərazilərin, inzibati, tarixi və mədəni abidələrin bərpası ilə yanaşı, həm də tarixi torpaqlarımızda illərdir keçirilməyən mədəni tədbirlərimizin, ənənələrimizin bərpasını əhatə edir. Beləliklə, işğaldan azad olunan torpaqlarımız hazırda mənən də dirçəlir. Mayın 12-dən 14-dək Cıdır düzündə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı bunun əyani təsdiqidir.

Завершился V Международный фольклорный фестиваль «Харыбюльбюль»
14 мая завершился V Международный фольклорный фестиваль «Харыбюльбюль», проходивший в культурной столице Азербайджана – городе Шуша.
V Международный фольклорный фестиваль «Харыбюльбюль», проводимый в «Год Шуши», объявленный Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в связи с 270-летием города Шуша, был организован Фондом Гейдара Алиева, Министерством культуры и Шушинским городским государственным заповедником.
На заключительном концерте фестиваля под звуки национальной музыки выступили Анкарский ансамбль музыки и народных танцев тюркского мира, Ансамбль народного танца Грузии “Мелитасси” и Государственный ансамбль танца Азербайджана.
В рамках пятого по счету трехдневного фестиваля были представлены национальные танцы, мугамное искусство, концерты фольклорных коллективов из разных регионов нашей страны, представляющие национальные меньшинства, видеоклипы азербайджанских ханенде, снятые в Шуше в различные годы, и произведения классической музыки.
Отметим, что в ходе 44-дневной Отечественной войны героическая Азербайджанская армия под руководством Президента, победоносного Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева сумела освободить наши земли, оккупированные Арменией, и восстановить нашу территориальную целостность. В настоящее время на освобожденных территориях реализуются масштабные строительные проекты. Наряду с восстановлением административных зданий и историко-культурных памятников на освобожденных территориях, эти проекты охватывают также возрождение наших культурных мероприятий и традиций, которые годами не проводились на наших исторических землях. Таким образом, освобожденные от оккупации наши земли сейчас духовно возрождаются. Музыкальный фестиваль «Харыбюльбюль», прошедший 12-14 мая в Джыдыр дюзю, яркое тому подтверждение.