Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovaya Fransanın İncəsənət və Ədəbiyyat ordeninin Kavaler rütbəsi təqdim olundu
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovaya İncəsənət və Ədəbiyyat ordeninin Kavaler rütbəsinin təqdim olunması münasibətilə Fransa Səfirliyinin iqamətgahında tədbir keçirilib.
Tədbirdə Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qross Ş.Məlikovanın Azərbaycan-Fransa mədəni əlaqələrinin inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Səfir Şirin xanımın 20 sərginin kuratoru, 11 monoqrafiyanın və müxtəlif məqalələrin müəllifi olduğunu bildirib: “O, həmçinin Şərq xalçaçılıq sənəti üzrə mütəxəssisdir. 2016- cı ildən bəri Bakının ən görkəmli muzeylərdən birinə rəhbərlik edir. Bu yaxınlarda Fransa səfirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində önəmli bir sərginin keçirilməsində də iştirak edib”. Zakari Qross Şirin xanım kimi insanların indiki və gələcək nəsillərə mədəniyyətin aşılanması istiqamətində mühüm işlər gördüyünü vurğulayıb. Səfir mədəniyyət əlaqələrinə verdiyi töhfələrə görə Şirin Məlikovaya minnətdarlığını bildirib və sonra ona ordeni təqdim edib.
Şirin Məlikova çıxışında İncəsənət və Ədəbiyyat ordeninin Kavaler rütbəsi ilə təltif olunduğu üçün səfir Zakari Qrossa minnətdarlığını bildirib: “Bu gün Azərbaycan-Fransa əlaqələri yüksək səviyyədə inkişaf edir. Bu işdə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın mühüm rolu var. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Fransanın müxtəlif şəhərlərində mədəniyyətə həsr olunmuş tədbirlər keçirilir və bu artıq bir ənənəyə çevrilib. Fransanın Azərbaycandakı Səfirliyi biz azərbaycanlıları Fransa mədəniyyəti ilə tanış edir, tez-tez müxtəlif tədbirlər təşkil edir. 2012-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Luvr muzeyində İslam incəsənətinə məxsus zəngin kolleksiyanın təqdim olunduğu yeni zallar açılıb. Burada Azərbaycana aid nadir mədəni irs nümunələri, o cümlədən xalçalarımız da sərgilənir. 2019-cu ildə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası çərçivəsində bu dəyərli sənət əsərlərindən XVIII-XIX əsrlərə aid üç Azərbaycan xalçası muzeyimizdə “Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində” adlı sərgidə nümayiş etdirilib”.
Şirin xanım səfirliyin iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafına böyük töhfələr verdiyini də vurğulayıb. O, Azərbaycan xalçalarının əsrlər boyu fransalılar tərəfindən yüksək dəyərləndirildiyini, onların Fransa muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda qorunub saxlanıldığını deyib.
Ş.Məlikova sonda ona təqdim olunan mükafatın iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, Fransa muzeyləri ilə birgə əməkdaşlığın inkişafı istiqmətində bundan sonrakı fəaliyyəti üçün böyük stimul olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, İncəsənət və Ədəbiyyat Kavaleri ordeni bədii, ədəbi sahədə incəsənətə və ədəbiyyata töhfələr verən şəxslərə təqdim olunur.

Директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова удостоена звания кавалера Ордена Искусств и литературы
В резиденции посольства Франции состоялось мероприятие по случаю награждения директора Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликовой званием кавалера Ордена искусств и литературы.
На мероприятии посол Франции в Азербайджане Закари Гросс рассказал о работе, проделанной Ш. Меликовой по развитию азербайджано-французских культурных связей.
В своем выступлении посол отметил, что Ширин ханым – эксперт в области восточных ковров, она с 2016 года возглавляет один из самых известных музеев Баку, является куратором более 20 выставок, автором 11 монографий и различных статей. Также было подчеркнуто недавнее участие Ширин Меликовой в значимой выставке, проведенной в рамках сотрудничества с посольством Франции. Закари Гросс подчеркнул, что такие люди, как Ширин ханым, проделали важную работу по привитию любви к культуре и искусству нынешнему и будущему поколению. Посол поблагодарил Ширин Меликову за вклад в развитие культурных связей и вручил ей орден.
В своем выступлении Ширин Меликова поблагодарила посла Закари Гросса за награждение Орденом Искусств и литературы: «Сегодня азербайджано-французские отношения развиваются на высоком уровне. Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева играют в этом важную роль. При поддержке Фонда Гейдара Алиева культурные мероприятия проводятся в различных городах Франции, и это уже стало доброй традицией. Посольство Франции в Азербайджане знакомит нас, азербайджанцев, с французской культурой и часто организует различные мероприятия. В 2012 году при поддержке Фонда Гейдара Алиева в Лувре были открыты новые залы, представившие богатую коллекцию исламского искусства. Здесь выставлены редкие образцы культурного наследия Азербайджана, в том числе наши ковры. В 2019 году в рамках 43-й сессии Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО три азербайджанских ковра XVIII-XIX веков были представлены в нашем музее на выставке «Культурное наследие Азербайджана в Лувре».»
Ширин ханым подчеркнула, что посольство внесло большой вклад в развитие культурных связей между двумя странами. Она также отметила что, азербайджанские ковры веками высоко ценились французами и хранились во французских музеях и частных коллекциях.
В заключение Ширин Меликова отметила, что врученная ей награда стала большим стимулом для дальнейшего расширения культурных связей двух стран и развития сотрудничества с музеями Франции.
Следует отметить, что Орденом Искусств и литературы награждаются лица, отличившиеся своими достижениями в художественной или литературной области, или вкладом, внесенным в распространение искусства и литературы в мире.