“Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu ərazisində arxeoloji abidələr aşkar edilib
Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzə Dövlət Xidmətinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun inkişafı, təbliği, tədqiqi və ərazisində müvafiq infrastrukturun yaradılması məqsədilə görülən tədbirlər çərçivəsində ötən ilin dekabr ayından Ağstafa rayonunun Soyuqbulaq qəsəbəsindən qoruğa avtomobil yolunun çəkilməsinə başlanılıb.
Yolun inşası zamanı arxeoloji abidələrin ehtimal edildiyi ərazilərdə arxeoloji xilasetmə, kəşfiyyat və arxeoloji tədqiqat işləri aparılmışdır.
Aparılan arxeoloji tədqiqat və xilasetmə işləri zamanı inşa edilən yolun üzərində və ona bitişik ərazidə 5 daş örtüklü kurqan aşkar edilmişdir.
Şəraitə uyğun olaraq abidələrdə geodezik ölçmə və qeydiyyat işləri aparıldı. “Qaltan dərəsi” adlanan ərazidə tədqiq edilmiş kurqanların birində daş örtük altında 4 daş qutu qəbir aşkar edilmişdir.
İkinci kurqanda daş örtüyü altında, təqribən 1.2 m dərinlikdə son tunc dövrü üçün xarakterik olan dəfn adəti (üzü şərqə tərəf, sıx bükülü pozada dəfn, keramik məmulat, tuncdan əmək alətləri, qəbirə qoyulmuş və “o dünyaya yolda azuqəlik” kimi nəzərdə tutulan ev heyvanlarının bişirilmiş hissələrinin sümük qalıqları) qeydə alınmışdır.
“Karvandərəsi” adlanan ərazidə yol üzərində olan və müxtəlif dövrlərdə daş örtükləri zədələnmiş üç kurqan tipli abidələrdə xilasetmə işləri aparılmışdır. Kurqanların birinin dəfn kamerasında qədim dövrlərdə baş vermiş talanın izlərinə rast gəlinmişdir.
Digər iki kurqanda isə dəfni müşayiət edən müxtəlif tipli keramik məmulat (dopu və küpələr), tuncdan az ölçülü nizə ucluğu, azuqə qalıqları qeyd olunub.
Ərazidən toplanmış keramik materialın fraqmentləri, həmçinin, sitayiş daşının analogiyası qeyd olunan tarixi obyektlərin son tunc-erkən dəmir dövrünə (e.ə II minilliyin sonu I minilliyin əvvəlinə), Xocalı-Gədəbəy arxeoloji mədəniyyətinin erkən mərhələsinə aidiyyəti barədə ilkin rəyin irəli sürülməsinə əsas verir.
Tapıntılardan radiokarbon və izotop analizlər üçün nümunələr seçilmişdir.
Əldə olunan nəticələr göstərir ki, “Keşikçidağ kurqanlar vadisi” qarşıdakı illər üçün mütəmadi elmi tədqiqatlar perspektivinə və turizmin inkişafı üçün böyük potensiala malikdir.

На территории государственного историко-культурного заповедника «Кешикчидаг» обнаружены исторические памятники
В рамках принятых мер для развития, пропаганды, исследования и создания соответствующей инфраструктуры на территории государственного историко-культурного заповедника «Кешикчидаг», действующего при Государственной службе охраны, развития и восстановления культурного наследия Министерства культуры, с декабря прошлого года началась прокладка автомобильной дороги от поселка Союгбулаг Агстафинского района до заповедника.
Во время строительства дороги были проведены охранные археологические, разведывательные и археологические исследования в местах предполагаемого размещения археологических памятников.
В ходе проведенных археологических исследований и охранных работ на строящейся дороге и на прилегающей к ней территории было обнаружено 5 курганов с каменным покрытием.
В соответствии с условиями были проведены геодезические измерения и учетные работы. Четыре каменных надгробных ящика были найдены под каменным покрытием в одном из курганов на территории, называемой «Ущелье Галтан».
Во втором кургане, под каменным покровом, на глубине около 1,2 м. были найдены характерное для позднего бронзового века захоронение (лицом к востоку, в плотно сложенной позе, керамика, бронзовые орудия труда, положенные в могилу кости домашних животных, предусмотренные как «пища по пути в загробный мир»).
Охранные работы были проведены на находящихся на дороге на территории под названием «Каравандереси» трех памятниках курганного типа, каменные покрытия которых были повреждены в различные периоды. В погребальной камере одного из курганов обнаружены следы грабежей в древние периоды. В других двух курганах были обнаружены керамика различного типа (кувшины и горшки), наконечники копий маленького размера из бронзы, остатки пищи.
Фрагменты керамического материала, собранные на территории, а также аналог камня для поклонения дают основание сделать предварительное заключение о принадлежности этих исторических объектов эпохе поздней бронзы - раннего железного века (конец II тысячелетия до н.э.), раннему этапу Ходжалинско-Гядабейской археологической культуры.
Были взяты пробы для радиоуглеродного и изотопного анализа раскопов.
Достигнутые результаты показывают, что «Долина курганов Кешикчидаг» содержит потенциал для регулярных научных исследований и развития туризма в ближайшие годы.