"Qarabağ – mədəniyyətimizin beşiyi”: Əsgəran qalası
Azərbaycan ərazisi müdafiə məqsədilə tikilən istehkam və qalalarla zəngindir. Bunlardan biri də Əsgəran qalasıdır. XVIII əsrdə Qarabağ xanı Pənahəli xanın göstərişi ilə inşa olunan Əsgəran qalası Azərbaycan memarlığının parlaq nümunələrindəndir.
Qalanın tikilməsi Qarabağ xanlığının yüksəliş dövrü ilə əlaqəli olub.
Əsgəran qalası Şuşanın təxminən 24, Xocalının 5 kilometrliyində və Ağdam şəhərinin 12 km cənubunda, Qarqarçayın sağ və sol sahillərindəki dağ döşündə yerləşir.
1992-ci ildə Xocalı şəhəri Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunduqdan sonra qala dağıntılara məruz qoyulub.
Bir neçə il öncə Ermənistan Əsgəran qalasında qanunsuz “bərpa-tikinti” işlərinə başlayıb. İnternet resurslarında yayılan görüntülərdə “bərpa-tikinti” işləri qalanın simasını tamamilə dəyişməyə hesablanıb. Tarixi tikilinin memarlıq üslubu dəyişdirilib, tikinti aparılan ərazidə dərin çalalar əmələ gəlib. Ermənistan Əsgəran qalasını özünküləşdirmək məqsədi ilə tarixi abidənin görkəminə ciddi zərər vurub.

The territory of Azerbaijan is rich in fortifications and fortresses built for defense purposes. One of them is the Askeran fortress. The Askeran fortress, built in the 18th century by order of the Karabakh khan Panah Ali khan, is one of the brightest examples of Azerbaijani architecture.
The construction of the fortress was associated with the rise of the Karabakh Khanate.
The Askeran fortress is located about 24 km from Shusha, 5 km from Khojaly and 12 km south of Aghdam, on the right and left banks of the Qarqar river.
After the occupation of Khojaly by the armed forces of the Republic of Armenia  in 1992, the fortress has suffered distruction.
A few years ago, Armenia began illegal "restoration" work in the fortress of Askeran. According to the images circulated on the internet, the "restoration" work is designed to completely change the appearance of the fortress. The architectural style of the historic building has changed, and deep pits have formed in the construction area. Armenia has seriously damaged the appearance of the historical monument in order to misappropriate the Askeran fortress.